اخبار صنعت

خدمات نظام در ایلام قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست

رحمت الله قیصوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وضعیت استان ایلام در بخش های عمران، درمان، راه، ابنیه، سدسازی، نرخ سواد، مراکز آموزشی، کشاورزی، صنعت، معدن و … قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست.
وی اظهار داشت: از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نگاه مسئولان به مناطق محروم نگرشی توسعه محور همراه با عمران و آبادانی همه جانبه این نقاط بود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایلام اظهار داشت: از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نگاه مسئولان به مناطق محروم نگاهی توسعه محور همراه با عمران و آبادانی همه جانبه این نقاط بوده است.
قیصوری یادآور شد: ایلام از جمله استان هایی بود که در زمان رژیم پهلوی و بعد از آن در طول دوران جنگ تحمیلی دچار کمبودهای زیرساختی، فرهنگی، عمرانی و آموزشی بود که نیازمند توجه جدی مسئولان دولت های مختلف نظام بود.
وی تاکید کرد: در طول چهل سال گذشته استان ایلام در حوزه ها و ابعاد مختلف پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است که این پیشرفت ها قابل مقایسه با قبل و اوایل انقلاب نیست.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام در ادامه به مهمترین دستاوردهای چهل ساله انقلاب و همچنین تغییرات شاخص های اجتماعی و فرهنگی نسبت به قبل از انقلاب اسلامی در استان ایلام اشاره کرد.

** احداث ۷۲ هزار و ۳۸۰ هکتار شبکه های اصلی آبیاری، اجرای طرح آبیاری تحت فشار در سطح ۲۸ هزار و ۳۹۷ هکتار، احداث شبکه های آبیاری طرح احیای اراضی ایلام و خوزستان، احداث شبکه های آبیاری رودخانه های مرزی و سامانه گرمسیری
افزایش تولید گوشت قرمز از هفت هزار تن در ابتدای انقلاب به ۲۷ هزار تن، تولید گوشت مرغ از ۱۳ به ۵۲ هزار تن، تولید عسل از پنج به ۷۰۰ تن، تولید شیر از ۱۰ هزار به ۹۲ هزار تن، تولید ماهی از ۵۰۰ به هشت هزار و ۷۸۲ تن.

** افزایش سرانه ورزشی از هفت سانتیمترمربع در سال ۱۳۵۷ به بیش از ۸۰ سانتی مترمربع و احداث فضاهای ورزشی از جمله استادیوم ۱۵ هزار نفره ایلام و احداث سالن های سه هزار و ۲ هزار و ۵۰۰ نفره در استان ایلام.

** بهبود نرخ باسوادی از ۲۷ درصد در سال ۱۳۵۷ به ۸۵ درصد در سال ۱۳۹۵، افزایش تعداد فضاهای آموزشی از ۲۶۵ فضا در سال ۵۷ به یک هزار و ۲۶ فضای آموزشی در سال ۱۳۹۷، کاهش تراکم دانش آموز در کلاس که قبلاً حدود ۳۲ نفر بوده و در حال حاضر ۱۹ نفر است.
افزایش تعداد دانشجویان استان از ۲۰۰ نفر در سال ۱۳۵۷ به ۳۵ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ و همچنین احداث دانشگاه های ایلام، علوم پزشکی، آزاد اسلامی، پیام نور، علمی و کاربردی و فرهنگیان و احداث ۱۴ مرکز آموزش فنی و حرفه ای در استان ایلام.

** افزایش تعداد پزشک به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از پنج پزشک در سال ۱۳۵۷ به ۸۳ پزشک، افزایش تعداد تخت فعال بیمارستان به ازاء هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از ۲۵ تخت به ۱۳۰ تخت و افزایش تعداد بیمارستان از یک بیمارستان در سال ۱۳۵۷ به ۹ بیمارستان دولتی.

** احداث تصفیه خانه فاضلاب شهرهای ایلام، دره شهر، سرابله، مهران و دهلران، احداث سدهای سیمره، ایلام، دویرج، کنگیر ایوان، گلال و میمه، افزایش حجم مخازن سدهای استان از صفر به سه هزار و ۲۹۵ میلیون مترمکعب، احداث ۱۱۰ هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب شرب شهری و احداث ۳۰۰ باب مخزن آب روستایی.
افزایش تعداد روستاهای تحت پوشش آب آشامیدنی سالم از ۱۷ روستا به ۴۹۲ روستا که حدود ۲۹ برابر نسبت به قبل از انقلاب افزایش یافته است و افزایش ۶۲ برابری تعداد روستاهای دارای برق از ۱۰ روستا به ۶۲۵ روستا، احداث ۵۶ مجتمع آبرسانی روستایی.

** احداث ۱۴۳ کیلومتر بزرگراه بعد از انقلاب در حالیکه قبل از انقلاب در استان بزرگراهی وجود نداشت، افزایش سه برابری راه های اصلی از ۱۸۹ کیلومتر به ۵۶۰ کیلومتر، افزایش راه روستایی از ۳۵۳ کیلومتر به یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر، احداث فرودگاه ایلام، احداث ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر تونل راه ارتباطی، احداث پنج هزار و ۸۳۰ پل ارتباطی.

** گاز رسانی به ۲۳ شهر و ۳۶۵ روستا در حالی که قبل از انقلاب هیچ شهر و روستایی از استان ایلام دارای گاز نبود.

** افزایش تعداد نقاط روستایی دارای ارتباط تلفنی از ۲ روستا به ۵۴۰ روستا.

** احداث پالایشگاه گاز ایلام، احداث پتروشیمی ایلام، شرکت پتروشیمی سپهر دهلران (محصول: پلی اتیلن و پروپیلن)، راه اندازی ، بهره برداری و توسعه میادین نفت و گاز تنگ بیجار، آذر و چنگوله دهلران، احداث انبار نفت دره شهر، ایجاد واحد NGL دهلران.

** افزایش تعداد کارگاه های صنعتی دارای ۱۰ نفر کارگر و بیشتر از هشت کارگاه به ۲۶۴ کارگاه و افزایش تعداد معادن در حال بهره برداری به ۸۰ معدن،
احداث ۱۴ شهرک و نواحی صنعتی، احداث کارخانه سیمان ایلام، ایجاد شرکت های سیمان دهلران و شرکت مهران پارس زاگرس در زمینه تولید سیمان خاکستری، شرکت فولاد زاگرس مهران در زمینه تولید ورق فولادی، شرکت فولاد گستر آتنا در زمینه تولید سازه های فلزی، شرکت کوشا غرب در زمینه تولید ماء الشعیر و نوشابه انرژی زا، شرکت اسفنج ایلام پترو آریا در زمینه تولید اسفنج پلی اورتان، شرکت ماداکتو استیل کرد در زمینه تولید سیم فولادی تایر خودرو، شرکت آب معدنی کانی گل در زمینه تولید آب معدنی.
قیصوری افزود: این خدمات تنها گوشه هایی از اقدامات جهادی انقلاب در استان ایلام در زمینه های مختلف است که با وجود کمبود منابع اعتباری، تحریم و جنگ تحمیلی در ایلام صورت گرفته است.
وی افق و چشم انداز توسعه استان ایلام برای آینده را مثبت و روشن ارزیابی کرد و گفت: با توجه به فعالیت و خدمات مسئولان و کارگزاران می توان به علت ترقی و تقویت زیرساخت های استان ایلام آینده ای زیبا و شکوفا را برای این منطقه متصور شد.
۷۱۷۲/۶۱۱۹

انتهای پیام /*


اقتصاد


چهل سالگي انقلاب


مديريت و برنامه ريزي


ايلام در چهل سال گذشته